««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի ներկայացումը բխում է ԵԱՏՄ ապրանքային նշանների պայմանագրի 25-րդ հոդվածից, համաձայն որի` անդամ պետությունները սահմանում են Միության ապրանքային նշանների եւ Միության ապրանքների ծագման տեղանունների գրանցման, իրավական պահպանության եւ օգտագործման դեպքում իրավաբանական նշանակություն ունեցող գործողությունների տեսակները, ինչպես նաեւ իրավաբանական նշանակություն ունեցող գործողությունների կատարման ժամանակ վճարվող տուրքերի չափերը: Տուրքերի չափերի առնչությամբ նախնական առաջարկ եղել է ԵԱՏՄ հանձնաժողովի կողմից` այն ներդաշնակեցնելով ներքին` ազգային ընթացակարգերով գործող տուրքերի, ինչպես նաեւ այլ անդամ երկրների նմանատիպ կարգավորումների հետ: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը:
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 6-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Կառավարության առաջարկած եւս մեկ փոփոխությամբ կհանվի ապրանքային նշանի գրանցման հայտի համար նախատեսվող հավելյալ տուրքը, ինչը, ըստ Ռաֆայել Գեւորգյանի, միտված է տնտեսավարողների բեռն ավելի չծանրացնելուն:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը երկրորդ ընթերցմամբ հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: «Մենք ունենք որոշակի ապրանքների դեպքում արտահանման համար սահմանված պետական տուրք, սակայն նման տուրքը կիրառելի չէ ԵԱՏՄ կարգավորումներով ԵԱՏՄ երկրներ արտահանելու դեպքում: Գործող օրենքում նման ամրագրումներ չկան, եւ այդ ամրագրումը կատարելու համար ներկայացվել են փոփոխություններ եւ լրացումներ»,- մանրամասնել է նա:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` կատարվել են տեխնիկական բնույթի մի շարք փոփոխություններ եւ լրացումներ:
Կառավարության հեղինակած ««Ապրանքային նշանների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումը հետաձգվել է մինչեւ երկու ամիս ժամկետով:

“Представление проекта о внесении изменений и дополнений в закон “О государственной пошлине” исходит из ст.25 Соглашения о товарных знаках ЕАЭС, согласно которой государства-члены определяют регистрацию, правовую охрану и географические наименования товарных знаков Союза и наименования мест происхождения товаров Союза в случае их использования, виды действий, имеющих юридическое значение, а также размеры пошлин уплачиваемого при совершении действий, имеющих юридическое значение. Относительно размера пошлин Комиссия ЕАЭС внесла предварительное предложение, гармонизировав его с пошлинами, действующими по внутригосударственным процедурам, а также с аналогичными нормативными актами других государств-членов”, - отметил заместитель министра экономики Р.Геворкян.
6 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции проект о внесении изменений и дополнений в закон "О государственной пошлине" обсужден в первом чтении.
Еще одно изменение, предложенное правительством, предусматривает отмену дополнительной платы за регистрацию товарного знака, что, по Геворкяну, направлено на снижение нагрузки на предпринимателей.
Заместитель министра экономики также представил на рассмотрение комиссии во втором чтении проект о внесении поправок в закон “О государственной пошлине". “У нас установлена ​​госпошлина на экспорт отдельных товаров, но такая пошлина не применяется в случае вывоза в страны ЕАЭС по правилам ЕАЭС. Таких норм в действующем законе нет, и во исполнение этого положения внесены изменения и дополнения", - уточнил он.
По словам основного докладчика, внесен ряд технических правок.
Дебаты по разработанному правительством пакету проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О товарных знаках" и Гражданский кодекс РА отложены на срок до двух месяцев.